Karjeras uzsākšanas padomi no “Catapult Your Career”
- societycreativeide
- pirms 4 minūtēm
- Lasīts 3 min

1. Kā sākt praksi – kad, ko sagaidīt un kā atrast ideālo prakses vietu
Prakse var būt atslēga uz karjeras ceļu, kas tev patiešām der — vieta, kur satiekas tavas stiprās puses, intereses un tas, kas ir vajadzīgs pasaulei. Bet kā izvēlēties pareizo prakses vietu?
Nekoncentrējies uz algu — vismaz ne sākumā. Ir normāli vēlēties finansiālu neatkarību, un, jā, apmaksāta prakse ir svarīga. Tomēr sākotnēji vajadzētu koncentrēties uz mācīšanās iespējām un ilgtermiņa perspektīvām. Mēs esam redzējuši daudzus jauniešus, kuri sāka ar pieticīgu atalgojumu, bet, pateicoties attīstības iespējām savā lomā, drīz vien apsteidza vienaudžus gan algu, gan karjeras izaugsmē.
Skaties uz nākotnes potenciālu — gan uzņēmumā, gan nozarē. Piemēram, viena no mūsu programmas dalībniecēm sāka praksi kā dizainere ar zemu algu. Taču viņa strādāja kopā ar augsta līmeņa profesionāļiem un pēc prakses saņēma darba piedāvājumu citā uzņēmumā ar lieliskām karjeras iespējām. Iegūtā pieredze bija nenovērtējama viņas panākumu ceļā.
2. Sākuma alga 2500 eiro — mīts vai realitāte?
Lai arī bieži tiek uzskatīts par mītu, tas nav pilnībā nesasniedzams. Nē, pirmajos pāris gados tu, iespējams, nesasniegsi 2500 EUR algu mēnesī, bet ar pareizu pieeju tas ir iespējams. Apsver piemēru ar vienu no mūsu programmas dalībniekiem, kurš sāka savu karjeru spēļu dizainā. Sākumā viņš piekrita tikai neapmaksātām praksēm. Vēlāk ieguva stipendiju studijām Nīderlandē, piedalījās projektos, ieguva atpazīstamību un tagad — vari uzminēt? Viņam pieder sava spēļu testēšanas un izstrādes kompānija.
Kāds ir noslēpums?
Izpratne — piemēram, lai kļūtu par reģionālo vadītāju Lidl ar sešciparu algu, vispirms apmēram gadu jāiziet cauri visiem veikala amatiem. Jā, tiešām!
Karjeras plānošanas prasmes — daudziem jauniešiem pietrūkst ilgtermiņa domāšanas. Šīs plānošanas trūkums liedz viņiem atpazīt iespējas, kas varētu būt ļoti vērtīgas nākotnē.
Izturība — ceļš uz 2500 EUR algu mēnesī netiek noiets vienā naktī. Tas prasa pacietību un ilgstošas pūles.
3. No mākslas nevar nopelnīt — kā tad, ka var!
Viens no visizplatītākajiem mītiem ir, ka mākslinieki — vai sportisti — nevar izdzīvot no savas aizraušanās. Te ir kāds stāsts no mūsu darbnīcām:
Kāds jaunietis dalījās, ka viņa vecāki uzskatīja, ka māksla nav reāla karjeras iespēja. Tikmēr viņa tante, neskatoties uz diviem universitātes diplomiem, pelna ļoti zemu algu. Vai tas nav pretrunīgi? Ja diplomi it kā garantē labu algu, kāpēc kāds ar diviem joprojām cieš finansiāli?
No mūsu pieredzes, strādājot ar vairāk nekā 1000 jauniešiem un 5000 pieaugušajiem, mēs esam iemācījušies — cilvēks var būt veiksmīgs jebkurā profesijā, ja viņš:
Prot pielāgoties tirgus vajadzībām — saproti, ko cilvēki vēlas, un piedāvā to.
Ir apguvis pašprezentāciju un pārdošanas prasmes — tās ir iemācāmas un būtiskas jebkurai karjerai.
Veido un uztur spēcīgu kontaktu tīklu — tavs tīkls ir tava vērtība. Attiecības veidojas ar mērķtiecīgu darbu.
Plāno savu karjeru stratēģiski — zini, kur vēlies nokļūt, un kā līdz tam nonākt.
Esi gatavs pārņemt kontroli pār savu karjeru?
Neļauj neziņai vai mītiem atturēt tevi no sapņu sasniegšanas. Catapult Your Career programma ir veidota, lai palīdzētu tev atklāt savas aizraušanās, attīstīt būtiskas prasmes un izveidot skaidru ceļu uz panākumiem. Neatkarīgi no tā, vai mērķē uz augsta līmeņa algu, piepildītu radošo karjeru vai īsto praksi, lai sāktu savu ceļu — mēs būsim ar tevi katrā solī.
Izmēģini šeit: https://catapultyourcareer.eu/
Projekts "Catapult Your Career - career guidance and key competences for youth" tiek īstenots no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. augustam Eiropas Savienības Erasmus+ programmas ietvaros.
Līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Valsts aģentūras (Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras) viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.



Comments